Benim Başlangıcım bu blog peki sizin ki hangisi?

Başlangıçlar vardır, akılda olmadığı halde akla gelen. Her adımda tekrar hissedilen. Başlangıç dediğimiz şey hayatın sıfırlanması mıdır? Yoksa yeni bir dünyaya açılmak mıdır? Her şeyi, her yaşananı geride bırakmak mıdır? Karşılaşılan başarısızlığın unutulması mıdır?

İşte bunları bir gün yaşayarak öğreneceğiz.

Başlangıç dendiği vakit akla ilk gelen yenileyici şeylerdir. Hayatın bir köşesinden tutup, yepyeni bir değişiklik yaratmaktır. Başlangıç bazen ilk iş günümüzde heyecanın adı, bazen de bıkmışlık içerisinde her şeyi bırakmak ve bir daha asla akla getirmemektir. Herkes her şey için başlangıç yapabilir. Önemli olan başlangıç yaptığın yerde geriye dönük bir şeylerini bırakmamaktır. Aklının ve fikrinin takılı kaldığı noktalarda kendine göre basitleştirilmiş bir şekilde başlangıcı niçin yaptığını unutmamaktır.

Başlangıç her zaman doğru olmayabilir. Bazen de elindeki fırsatları kaçırmaktır başlangıç. Kızgınlığın vurduğu son nokta da bir anlık bir kararla her şeyi sıfırlamak kararı bazen doğru sayılmaz. Beklenebilse yarın ve yarından sonra belki de birçok şeyin ne kadar doğru olduğunu görebiliriz. O yüzden bunları görmeden başlangıçlar yapmak özellikle sinir halinde pekte doğru değildir.

Bir diğer başlangıç hayal kırıklıklarıdır. Başlangıç burada cesaret işidir. O yüzden herkesin yapamayacağı bir şey olup, yapanlarında yapmak istediklerinden emin olamadıkları bir durumdur. İnsanlar yaşadıkları olaylara bir an objektif bakamadıkları için doğru zamanda, doğru yerde başlangıç yapamayabilirler. Bazen yapılan başlangıçlar yeni bir hayal kırıklığı doğurabilir. Bu başlangıçlar genelde gözyaşıyla başlar ve devam eder.

Başlangıç bazen hayatında yapılan ilk yeniliktir. Diğer başlangıçlardan tek farkı hayatın ilk noktası olmaktır. Beklide hayatı boyunca yapacağı diğer başlangıçlara sebep olacak olan ilk başlangıcı yaptığını bilemez insan. Mesela yeni bir işe başlamak, yeni biri ile tanışmak, yakın bir dostunun açacağı işe ortak olmak, ilk defa deneyeceğin oyuna hazırlanmak gibi.

Başlangıç çok katı bir şekilde sonuçlanan üzüntülü bir sonucun ardından da yaşanılır. Hezimetle sonuçlanan her olayın ardından başlangıç yapılır. Bu başlangıç çoğu kez hatta genelde olanları unutmak olur. Unutmak demişken, unutmak ta başlangıcın ilk basamağı olup, bir sonraki basamağın başlangıcıdır. İlk basamakta kural olan unutmayı deneyen insan ikinci basamakta unutmak için kendini birçok oyalama biçimine gider. Bu ikinci basamakta eğer bir acı yaşanılıyorsa o acı yavaş yavaş doruğa ulaşmaya başlar. Kendine göre teselli başlangıcı denen şeyi yaşamaya başlar insan. Ama ne kadar kararlıysa yeniden başlamaya mutlaka başarı derecesi de o kadar yüksek olur.

Başlangıç; yenilik, heyecan, keder demek, başlangıç irade demek, kendini tutmak demek, Başlangıç silmek demek, başlangıç yepyeni mutluluklar demek.

Bazı başlangıçlar da geçmişteki eskileri çıkarmaktır. Eskiden tozlanmış en altlara düşmüş olanları geri çıkarmaktır. Tozlarını üfleyip gözlerimizle yeniden bakmaktır. Bu başlangıçlar da şu vardır. O tozlu olanlar için zaten geçmişte bir başlangıç yapılmıştır. Şimdi bu onlar için ikinci başlangıç demektir. Kim bilir bazen unutmak başlangıcı, kendini hazır hissetme başlangıcı, tatlı hatıralarımı atmam deyip beyin arkasına sakladığımız o güzel başlangıçlar. İşte hepsi şimdi ki yapacağımız eskileri çıkarma başlangıcının ilk başlangıçlarıdır.

Başlangıç farkında olmadan da yapılabilir. Hiç aklınızda yokken bir den bir işin içinde bulursunuz kendinizi. Bir arkadaşınızın ısrarıyla denemek zorunda kaldığınız bir girişimin başlangıç olduğunu başarılı olduğunuzda anlarsınız. Eğer başarısız olduysanız o girişimi başlangıç değil, yaşanılan hüsrandan sonra yapacağınız her şeyi sil baştan yaparak başlangıç yaparsınız.

Aşklarda da başlangıçlar vardır. Biriyle tanışma demiştik zaten, ama o tanışma öncesinde yapacağınız bazı şeyler asıl başlangıç sayılır. Mesela hiç yapmadığınız bir şeyi yaparsınız ve tanışmak için ona cesaret verirsiniz. Bu cesaret direkt yanına gitmek olur, bulunulan ortamda kağıda yazabileceğin bir şeyi avucuna tutuşturmak olur, gözlerine sonu ne olacak bilmeden bakmak olur, işte bütün bunlar aslında aşkın başlangıçlarıdır. Yukarıda da anlattığım gibi bu olayın sonucunda iki ayrı yaşanılacak başlangıç vardır. Biri hüsranla sonuçlanırsa her şeyi unutmak için yapılan, diğeri de mutlu sonla bitmesi durumunda yeni bir hayata atıldığınız başlangıç.

Başlangıçlar işte böyle çok çeşitlidir. Ama hangisini yaşarsanız yaşayın, önemli olan başlangıç yapmanızdır.

Bütün bunları etrafımda ki insanlardan gördüklerimle yazıyorum. Çevremdeki kişilerin sadece arkadaşlığını değil, yaşantılarını da gözlemleyerek daha iyi, daha güzel ne varsa dökmeye çalışıyorum. İşte her insanın yapmak istediği şeyler vardır ve bütün bunlar için başlangıçlar yapmak ister.

Başlangıcınızın sonucu ne olursa olsun unutmayın ki yaşanılan sonuç bir sonraki başlangıcın ilk basamağıdır.

Sonuç olarak Başlangıcı sıralamak gerekirse;

Yenilik başlangıçları,

Kızgınlık Başlangıçları

Hayal kırıklığı Başlangıçları

Büyük Üzüntü Başlangıçları

Geriye Dönük Başlangıçlar

Farkında Olunmayan Başlangıçlar


“Ben yenilikten aldım bir tane.” 
Benim bir başlangıcım da bu blogla başlamıştır. 

Peki sizin başlangıcınız Hangisi?

5 yorum:

PAPİŞ STYLE dedi ki...

Canım dostum,
Blog alemine, aramıza hoşgeldin.Blog sayesinde aynen reel hayattaki gibi hem çok şeker insnalarla tanışacaksın hem de arada uyuzları göreceksin. Senin için güzel bir başlangıç olması dileğiyle. Bu arada.Ayarlar kısmından Yorum ayarlarını lütfen POP-UP pencere olarak ayarla canım benim.Sevgiler...

PAPİŞ STYLE dedi ki...

Nesrincim,
Blogunun bu renklerde olması daha iyi olmuş.Okurken yazın daha rahat okunuyor ve göz yormuyor.Sana tema programı mail atıcam.Ordan kendine header da düzenleyebilirsin.

hayatreceli dedi ki...

tamam papişim bekliyorum desteğin için ayrıca teşekkürler:)

Adsız dedi ki...

benim de başlangıcım blogum, hayatımda çoğu sey değişecek, hissediyorum hayallerime yavasta olsa kavusuyorum...

hayatreceli dedi ki...

moda kulisi bende aynen senin gibi düşünüyorum hissediyorum insanın böyle umut etmesi çok güzel:)

sevgiler..

Blogger tarafından desteklenmektedir.