HASANKEYF'LER ÖLMESİN.....

Merhabalar reçellerim bir haftalık tatilden sonra yine sizlerleyim. Annamlerin yanına Saroza gittim. Anne ve babamla güzel bir tatil yaptım. Veeee hemen döner dönmez gezi bloğuyla dönüş yapıyorum sizlere...

Diyarbakır'dan sonra malabadi köprüsü üzerinden Batman şehrininj en nadide parçası olan Hasankeyf'e geldik. Aılacak baraj ile sular altında kalma tehlikesi yaşayan Hasankeyf'i görünce gerçekten bir tarihin yok olacak olması bizi üzdü. İnşallah engellenir de bu güzellikler korunur ve daha uzun seneler ziyaretlere açık olur..

Gelelim fotograflara Hasankeyf yıkıntılar eşliğinde var günümüzde. Öyle çok sağlam yapılar maalesef yok. Olanları çekmeye çalıştık o sıcağın altında biraz zor oldu ama bizim için yinede çok keyifti..

Hasankeyf’in Türk-İslam tarihi ve medeniyeti açısından önemli bir yeri vardır. “Hısnıkeyfa”olarak anılan bu şehir, “Kaya Kale” şeklinde tercüme edilebilir. Çeşitli kaynaklarda her kavmin kendi dilinde farklı telaffuz edildiği bu kelime, “korunmaya müsait” anlamına gelmektedir. Kale yekpare taş kitlenin oyulması suretiyle oluşturulmuştur. Ve bir çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır..

HASAN KEYFE BAKIŞ ...


ORADA DA BÖYLE TEZGAHLAR VAR GELEN TURİSTLERE SATIŞ YAPIYORLAR BEN YİNE HERZAMANKİ GİBİ MAGNET ALDIM TABİKİ:)
MERDİVENLERDEN KURULU BİR ŞEHİR MERDİVENLERİ ÇIKMAK BİRAZ ZORLASADA ÇIKTIKÇA YAŞANAN TARİHİ DAHA BİR HİSSEDER OLUYORSUNUZ...DARPHANE YANİ O ZAMANLAR PARANIN BASILDIĞI YER ...KÖPRÜ YIKILMIŞ SADECE AYAKLARI KALMIŞ SİZLERİNDE GÖRDÜĞÜ ÜZERE..BURASI CAFE ORADA DA BİR SÜRÜ BÖYLE CAFELER AÇILMIŞ YEMEK YEMEK SERİNLEMEK VE TABİKİ KAHVE İÇMEK İÇİN BİZDE BİR TANESİNE GİRDİK O SICAKTA İÇERİSİ O KADAR SERİNDİ Kİ BİZ DE ŞAŞIRDIK AMA SONRADAN ÖĞRENDİK Kİ O TAŞLARIN İÇİ YAZIN SERİN KIŞIN SICAK TUTUYORMUŞ...VEE HİÇ DAYANAMADIĞIM KAHVEEE BAYILA BAYILA İÇTİK TABİKİ:)))


Hepinize kocaman sevgiler ve hayırlı Ramazanlar dilerim reçellerim esen kalın..:)

2 yorum:

PINKY FASHION dedi ki...

umarım baraj yapılma fikrinden vazgeçilir. kayaların içinde yapılan kafeler çok hoşuma gitti. o sıcakta serin serin oturmak keyifli olmuştur;))

hayatreceli dedi ki...

umarım pinkycim umarım cünkü böyle değerleri bulmak çok zor korumak gerek..
sevgiler canım:)

Blogger tarafından desteklenmektedir.