Yılbaşında Kilo aldırmayan Lezzetli Sofralara Dikkat...

Yılbaşında kilo aldırmayan lezzetli sofralar

Yaklaşan yılbaşı,  hazırlanacak ziyafet sofraları ve eğlenceler için geri sayım şimdiden başladı. Yeni yıla fazla ve ağır yemeklerin yarattığı uyku hali, sürekli rahatsızlık sinyalleri veren bir mide ve bozulan diyetlerin verdiği pişmanlık ile girmek istemeyiz. Sindirim gibi problemleri yaşamamak ve yılbaşı sofralarımızı sağlıklı, keyifli ziyafet sofralarına dönüştürmek için dikkat etmemiz gereken noktaları, yılbaşı sofralarında olmazsa olmazları ve tüm merak edilen önemli ipuçlarını Anadolu Sağlık Merkezi Mutlu Diyet Kliniği’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir paylaştı. 
·         Güne sabah kahvaltıdan itibaren dikkat ederek başlayın. Süt + yulaf ezmesi veya süt + meyve veya 2 ince dilim tam buğday ekmeği + 1 dilim peynir ile yapılmış yağsız tost + mevsim yeşilliklerinden oluşan hafif bir kahvaltı ile güne başlayın.

·         Öğle yemeği tercihinizi zeytinyağlı sebze yemeği + ayran + az çorba veya az çorba + salata gibi yine hafif besinlerden yana kullanın.

·         Akşam için hazırlıklar hızla devam ederken ufak ara öğünlerinizin aklınızdan çıkmasına izin vermeyin. Ara öğünler akşam yemeğine aç oturmanızı engelleyerek akşam yemeğinde daha çabuk doyum sağlayacaktır.

·         Yemekleri yavaş yavaş ve iyice çiğnemek ve yemekle beraber tüketilecek 1-2 su bardağı su daha çabuk ve az yiyerek doymanıza yardımcı olacaktır.

·         Ve günün en önemli öğünü akşam yemeği: Akşam yemeğinin mutlaka karbonhidrat-protein ve yağdan dengeli bir öğün olmasına dikkat edin. Bunun için sofranızda 4 temel besin grubuna yer vermelisiniz.  ( et-süt-tahıl-sebze/meyve )

·         Kırmızı et yerine hindi-kaz-ördek-tavuk-balık tercih edin. Pişirme yöntemi olarak yağ ilave edilmeden ve ızgara-haşlama-buğulama-fırında veya yağsız tavada pişirme gibi sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir.

·         Olmazsa olmaz; hindi dolma. Hindi düşük kolesterol bakımından sağlıkla tüketilebilecek bir besindir. Yılbaşı sofralarında sıklıkla tercih edilen hindi dolma pirinç yerine bulgur ile hazırlayabilirsiniz.
·         Yılbaşı sofralarında ve genel beslenmemizde şarküteri ürünlerine yer verilmemelidir.

·         Sofrada pilav ve makarnaya mümkün olduğunca yer verilmemelidir.

·         Olmazsa olmaz; mezeler. Meze olarak sebze ağırlıklı ve peynirle hazırlanmış az yağlı mezeler tercih edin.

·         Yüksek yağ içerikli cipsler, çekirdekler, çikolatalar yerine ölçülü olmak koşuluyla sağlıklı tohumlar dediğimiz kuruyemişler, taze-kuru meyveler tüketin.

·         Olmazsa olmaz; tatlı.  Yemekten 1 saat sonra tüketilmelidir. Ağır ve şerbetli tatlılar yerine meyve ve süt tatlıları her zaman tercihiniz olsun.

·         İçkiye yer vermek için yememezlik yapmayın. Alkol kan şekeri düzeylerinizi düşürerek beyine açlık sinyalleri gönderir. Tok karnına tüketilen alkol kana daha geç karışacağından alkol tüketimi aç karnına olmamalıdır.

·         Yılbaşı gecesi alkol için bir kalori kotası oluşturarak tüketiminizi sınırlandırın. Yemeğe eşlik edecek 2 kadeh beyaz veya kırmızı şarap en ideal alkol tercihi olacaktır. Değişiklik isteyenlere şarap için alternatifler; 2 kadeh (200 ml )şampanya, 2 kadeh ( 50 ml ) likör, 1 kadeh (100 ml ) brandy, 4 kadeh (100 ml ) vermut, 1 kadeh ( 50 ml ) tekila, 1 duble ( 100 ml ) rakı, 1 tek ( 50 ml ) viski, 1 kadeh ( 100 ml ) votka 1 şişe (500 ml ) bira, 1 kadeh (10 ml ) cin.

·         1 Ocak’ta kahvaltıyı brunch şeklinde yapın. Güne ara öğünlerle devam edip, akşam yemeğini erken saatlerde yapın.

·         Erken uyuyun. Bütün gece yiyecekleri sindirmekle uğraşarak yorulan midenizi ve bedeninizi mutlaka dinlendirin. Bedeninizi dinlendirmek için açık havada 30-40 dakikalık yürüyüşler yapın.
·         Midenizi rahatlatmak için rezene ve anason, bedenin dinlenmesi için ise melisa, papatya gibi bitki çayları tercih edin. Vücudu toksiklerden arındırmak için yeterli miktarda su tüketimine dikkat edin.
Unutmayın; az yemek sizi taşır, çok yemeği ise siz taşırsınız!Anadolu Sağlık Merkezi Hakkında
Yaşam kalitesini artırmak için dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmak hedefiyle kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, modern tıbbın gereklerini yeni ve kapsamlı bir sağlık anlayışıyla hastalarına aktarıyor. Hizmet kalitesine önemli katkı sağlayan Johns Hopkins Medicine (JHM) ile devam eden işbirliği Anadolu Sağlık Merkezi'nin sağlıkta referans merkezi olma vizyonunu da destekliyor. Kurulduğu günden buyana gerçekleştirdiği çalışmalarla ‘Sağlığın Merkezi’ konumuna ulaşan Anadolu Sağlık Merkezi; onkoloji, kalp damar sağlığı, kadın hastalıkları ve tüp bebek, nöroloji, cerrahi bilimler ve iç hastalıkları dahil olmak üzere tüm branşlarda sunduğu hizmetlerde hasta odaklı yaklaşımla hareket ediyor. Hizmetlerinde hasta hakları ve güvenliğini temel önceliği olarak belirleyen Anadolu Sağlık Merkezi, kaliteli sağlık hizmeti ile dünyanın farklı bölgelerinden gelen hastalara tedavi olanağı sunuyor
Johns Hopkins Medicine Hakkında
Johns Hopkins Medicine, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlerini ve bilim adamlarını, Johns Hopkins Sağlık Sisteminin organizasyonları, sağlık profesyonelleri ve tesisleri ile birleştirmektedir. Johns Hopkins Medicine’ın misyonu, tıbbi eğitim, araştırma ve klinik bakım standartlarını mükemmelleştirerek toplumun ve dünyanın sağlığını daha iyi bir seviyeye çıkartmaktır. Farklı ve kapsamlı olan Johns Hopkins Medicine, Johns Hopkins Hospital’ın 1889’daki açılışından bu yana, sağlığı korumak için hekimlerin ve tıbbi bilim adamlarının biyomedikal araştırmalar ve tıbbi bilgilerin uygulanması konularındaki eğitimlerinde uluslararası liderlik sağlamıştır.3 yorum:

Unknown dedi ki...

Bloğunuz çok renkli, güzel bir blog. Özellikle yılbaşı için verdiğiniz tüyolar hoşuma gitti. Kendimi bildim bileli rejimle uğraşmış ve dengeli beslenmeyi bir türlü hayat standartı olarak oturtamamış bir insan için yararlı tüyolar. Yok ama kararlıyım.Yeni yıl benim için kendini yenileme yılı olacak inşallah. Takipteyim, sevgiler.

dilekce54.blogpot.com dedi ki...

Merhaba,

İade-i ziyarete geldim takibe aldım. Sevgiler :)

hayatreceli dedi ki...

@ Beğenmenize sevindim:)) Funda hanım umarım istediğiniz kiloya en kısa zamanda ulaşırsınız haberleşelim mutlaka:) sevgiler...

@dilekçe çok teşekkürler ziyaret için:) öperim sevgiler..

Blogger tarafından desteklenmektedir.