Enerji Deposu Bulgur Sofranızdan Eksik Olmasın!


Enerji deposu buldur sofranızdan eksik olmasın neden mi? Besin değerinin yüksek olması ve vücuda sağladığı yararlar açısından beslenmemizde oldukça önemli bir yere sahip olan bulgurun faydaları saymakla bitmiyor. Havanın soğuk olmasından dolayı, vücudun kendi ısısını sabit tutmak için fazladan enerji harcıyoruz, “Enerjinizi, şeker ve çikolatadan değil bulgurdan karşılayın”.

Günlük enerji ihtiyacının %55-65’ini karbonhidratlardan karşılanması gerekiyor, enerji ihtiyacını karşılamak için kan şekerini ve insülin hormonunu yükselten basit karbonhidratlı yiyecekleri değil, vitamin ve mineraller bakımından oldukça değerli, kompleks karbonhidrat olan bulgurun tercih edilmesi gerekir. Kışın gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırmak için, mineral ve vitamin kaynağı bulgurun sofralarda daha fazla yer alması gerektiğinin de altını çizelim.

Bulgur Şişmanlatmaz!
Sanılan aksine bulgur şişmanlatmaz özelikle diyetlerde ve kilo kontrollerinde öneriliyor. “2004 yılında Türkiye’ye bulguru araştırmak için gelen Avustralya Curtin Üniversitesi Öğretim Üyesi Vicky Solah ve ekibinin 2007 yılında Avustralya’da yaptığı araştırma, bulgurun çok önemli bir diyet besini olduğunu göstermiştir. Bulgurun pirince kıyasla daha fazla tokluk hissi verdiği kanıtlanmıştır.  Çalışmada, bulgurun açlığı bir-bir buçuk saat civarında geciktirdiği tespit edilmiştir.”

Bulgurda vitamin kaybı olmuyor
Makarnanın aksine bulgur, suyunun çektirilmesiyle hazırlandığı için pişirim esnasında herhangi bir vitamin kaybı yaşanmıyor. Üretim esnasında da bulgur, un haline gelmediği ve tane formunda kaldığı için besin değeri olarak tam buğdaya yakındır. Makarna ve pirinçten besin değeri olarak çok daha üstün olan bulgur salatadan dolmaya, çorbadan köfteye kadar tüm yemeklerde kullanılabilir. Bulgurla yapılan tarifler için Duru Bulgur Yayınlarından çıkan Tarihinden Tarifine Bulgur kitabı referans olabilecek bir kaynaktır.4 yorum:

ilke Çevik dedi ki...

evde dolma dışında pek pirinç tüketmem. Varsa yoksa bulgur. Şimdide kısırımla bu yazıyı okuyoruz O_O
Kalemine sağlık.

Kızsal Şeyler dedi ki...

Bulgurla yapılan tüm yemekleri seviyorummm ♥

hayat reçeli dedi ki...

evet kızlar bende bulgurcu olanlardanım, hem sağlıklı hem leziz sevgiler:)

Fulya Süzen dedi ki...

Bu harikaaa:)))
Ben de sağlıklı yaşamdan ve dikkatli beslenmeden yanayım her zaman ve bulgurun tadına da her türlü bayılırım, ne güzel bir nimettir:)))
Yazı için ayrıca teşekkürler:))
fulyapimlezzetler.blogspot.com

Blogger tarafından desteklenmektedir.