Yuvacık Aytepe Gezisi


Merhaba canlar ben şu hayatta en çok gezmeyi sevdim. O yüzden de bolbol gezmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz haftalarda 14 Şubat ta Yuvacık Aytepe gezisi planladık. Hava da şansımıza güzeldi çok keyif aldığımız harika bir gezi yaptık. Kocaeli ni doğasıyla, havasıyla sakinliğiyle çok severim, yeşil olması insana huzur veriyor. Fırsat buldukça oralara sık sık gideriz bu yüzden.


 Aytepe yolları çok güzeldir. yol gittikçe doğayla içiçe olursunuz. Daha önce de gelmiştik ama her geçen yıl farklı görüyorsunuz buraları çünkü özlüyorsunuz gelmek istiyorsunuz. Gökyüzünün mavisi, dağlarının esintisi sizi alıp başka diyarlara götürüyor. Karlar daha erimemişti bir kısmı duruyordu. Yüksek bölge olduğundan çok kar alıyor tabi ki, bu yüzden karların erimesi başladığı için sular çoşkuyla akıyordu. Aytepe ye çıkarken yuvacık barajından geçiyorsunuz. Baraj suları öylesine güçlüydü ki anlatamam resimleyemedim çünkü yol kenarı durabilecek bir yer yoktu o yüzden resim çekemedim.
Aytepe de çok cici bir otel doğayla iç içe sakin huzurlu bir kaçamak arıyorsanız burası tam size göre:)


Yuvacık barajının uzaktan görüntüsü

Bu tesise daha önce geldiğimizde uğrayığ yemekler yemiştik. Bu sefer farklı bir tesis denemek istedik ama buranında o güzel görüntüsünü çekmeden edemedim, Aytepe ye çıkarken yol kenarlarında uğrayabileceğiniz çok güzel tesisler bulunuyor. Yani oralarda aç kalmazsınız:)Bundan sonraki resimler uğradığımız Karaaslan tesisleri tesis büyük bir alana yayılmış sıra sıra oturabileceğiniz yerlerden oluşuyor. Çok tatlı ve sevimli gürül gürül akan nehrin kenarında çayınızı içmek, yemeğinizi yemek çok keyifli.

Tesiste çok güzel bir yere oturduk camdan akan suyun sesini dinlerken çayımızı içtik.


Tesiste konaklama da var. bu şirin ahşap evlerde kalmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Eminim ki harika bir deneyim olacaktır.


Tesisin içinde ağaçlar bolca var tabi ki ama bu ağaca aşık oldum. Rengarenk kuş yuvaları o kadar güzeldi ki bana baharı hatırlattı, her kışın ardı bahardır sözünü anımsadım bakarken.Ve tabi ki yemekler ah o lezzetler o gün o kadar çok yedim ki tıka bada kalktık sofradan,
Mıhlama
Ezme
Taze fasülye turşusu kavurması
Normal turşu
Güveçte mantar
Güveçte soslu alabalık


Dönerken yolda köy yumurtası yazısını okuyunca hemen saptık, ve taptaze köy yumurtası aldık. İsterseniz sütte var yoğurt mayalamak için harika. Oradaki evin tatlı kızı elinde tavuğu o kadar şekerdi ki hemen resmini çektim, o da sanki çekilmek istiyormuş gibi poz verdi, doğal insanlar ne güzel yapmacıksız saf ve temiz şimdi şehirlerde böyle güzellikler bulmak ne zor...2012 yılında gittiğimizde yazdığım yazıya aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

Ulaşım:
 Aytepe’nin İstanbul’a uzaklığı 130 km. E- 6 karayolu İzmit Kocaeli Kandıra sapağından Kocaeli’ne giriliyor. Şehir merkezine girmeden Kullar tabelası takip ediliyor. Kullar yolu 20 km ileride sizi Yuvacık Köyü’ne çıkaracak. Tepeye doğru tırmandığınızda Servetiye Köyü’nden geçerek Aytepe’ye varıyorsunuz. İstanbul Harem’den Kocaeli otobüsleriyle şehir merkezine 3 saatte ulaşmak mümkün. Kocaeli merkezden Yuvacık’a minibüsler kalkıyor.

Güzel bir sevgililer gününü böyle geçirdik sizlerde doğayı yaşamak, güzel tatlar tatmak isterseniz tercih edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın hoşçakalın..

2 yorum:

Unknown dedi ki...

Yuvacığı çok iyi bilirim, tam 10 sene oturdum ben izmitte :) Muhteşem bir yerdir, siz de gezgin çift nerelerden çıkacağınız belli olmuyor, maşallah size :)

hayat reçeli dedi ki...

canımsın yaseminim:) teşekkür ederim inşallah hep böylegezelim görelim hepimiz tatlım:*

Blogger tarafından desteklenmektedir.