Alaçatı Ot Festivali 2.durak Alaçatı

Selamlar sevgiler herkese, gitmiş olduğum Alaçatı Ot festivali 2.durak Alaçatı'yı göstermek istedim sizlere. Festival çok kalabalıktı ilk gün zar zor dolaşabildik sokaklarında lezzetlerin çoğunu tadamadık yaklaşabildiklerimize baktık, aldık tattık ama velakin çok kalabalık olduğu için biraz zorlandık. 
Ama kendi adıma söylemem gerekirse keyif aldım arkadaşım Gulumse Yuzume blogunun sahibi Yasemin ile o kalabalıktan sıyrılıp Alaçatı nın arka sokaklarına daldık evlerini yakından görmek harikaydı, o parke taşlı sokaklarında gezinmek mükemmeldi. Festival şenlikliydi ama dediğim gibi çok kalabalıktı 2.gün tekrar festivale gitmek yerine İzmir'i dolaşmayı seçtik biz iyi ki de öyle yapmışık İzmir'i keşfetmekte ayrıca güzeldi. İzmir postum da 3.cü yazı olarak gelecek..

Şimdi gelin güzel karelere bakalım...
Festivalin sebzeleri, otları..

Orada canlı çiçekten taçlar yapılıyordu durur muyum hemen kaptım bir tane:)


Otlu börek tam 7 çeşit ot varmış içinde..

Alaçatı sokakları.. özellikle kapıları ve pencerelerine aşık oldum, nasıl şirinler, nasıl güzeller renk renk insanın içi açılıyor..
Veee Alaçatı nın en meşhuru Enginar dolması...enfesti diyebilirim..


Bu evler sakız evleriymiş Karşı tarafta ki sakız adası sakız üretiminin en fazla olan yeriymiş. Alaçatı da da sakız var ama çok az sakız ağacı dikimi yapılıyor fakat tutmuyormuş. Sakız ağacı o kadar ilginç ki 15-20 yıl bekliyor ve sonrasında gövdesine atılan yarıklardan damla damla süzülüyor. Sakız adasında ki ağaçlar çok yaşlanmış artık ve inanabiliyor musunuz? sakız sadece adanın bir bölgesinde oluyor her bölgesinde değil. O bölgede ki ağaçlar sakız veriyor. Son olarakta yayıldık çimlerin üzerine, güneşe karşı çıkardık çorapları, bastık çimlere iyi ki gelmişik dedim o anda kendime ne diyeyim gezmek güzel şey.

3.durağımızda buluşmak üzere sevgiler...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.