Alaçatı Ot Festivali 3.Durak İzmir

Alaçatı ot festivali 3.durak İzmir ile karşınızdayım, bu güzel gezide  son olarak uğradığımız yer İzmir oldu. İzmir e daha önce geldim fakat her yerini gezememiştim. Bu sefer bir çok yerine uğrama fırsatımız oldu. 
Ünlü Müzisyen Dario Moreno'nun yaşamış olduğu evin sokağını görmek çok etkileyiciydi, sokağın dokusu bozulmadan günümüze gelmiş ünlü bestecinin İzmir'e aşık olduğu söyleniyor. Hatta öldüğünde beni İzmir e gömün demesine rağmen ailesi onu İsrail'e götürmüş. Bu Daniel Moreno kimdir diye merak edenlere şunu söyleyebilirim deniz ve mehtap sordular seni neredesin şarkısını bilmeyen yoktur işte onun yaratıcısı ...

Tarihi asansöre gittik. Aşağıda ki resim asansörden kareler. İki mahalleyi birbirine bağlayan asansör yaşayan kişileri 158 merdivenden kurtarıyor. Geçmiş hikayesini yazı resminde göreceksiniz. Bir musevi tarafından  1907 yılında yaptırılmış.
Asansöre çıkınca manzara.. Tabi orada bir kahve içmeden dönmedik:)Yukarıda anlattığım Dario Moreno ve sokağı...
İzmir Konak meydanda ki saat kulesi ve cami..
18. yüzyılda klasik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilmiş olan firüze çinilerle süslü cami, Konak Meydanı ile özdeşleşmiş bir yapıdır. Yanında İzmir Saat Kulesi ve 15 Mayıs 1919'da Yunanlar tarafından şehit edilen Hasan Tahsin için dikilen İlk Kurşun Anıtı bulunur.
Caminin hangi tarihte kimin tarafından yaptırıldığına dair kesin bir bilgi yoktur. Yapıldığı dönemde deniz kenarında bulunduğu için “Yalı” ismini aldığı söylenir. Kimi kaynaklarda caminin inşa tarihi 1755 olarak verilir. Kimi kaynaklarda ise camiyi İzmir ayanı Katipzade Mehmet Paşa’nın eşi Ayşe Hanım'ın yanında bir medrese ile birlikte 1774 yılında yaptırdığı bilgisi yer alır. Katipzadeler ailesinin yabancılarla sıkı ilişkiler içinde olduğu bilindiğinden, “İngiliz Ayşe Camii” adııyla da anılır. Caminin yanında olduğu düşünülen medrese yapısı günümüze gelememiştir.


II. Abdülhamit'in (hükümdarlığı:1876-1909) tahta çıkışının 25. yılı için 1901'de Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını yapan mimar Raymond Charles Péré tarafından yaptırılan kule 25 metre boyunda olup, dairesel esas etrafında dört çeşmesi vardır ve kolonlar Kuzey Afrika temasını esinlendirir. Kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm'in (hükümdarlığı:1888-1918) hediyesidir. Saat kurulduğu günden bu yana yalnızca bir kere durmuştur. 5.2 şiddetindeki 1974 İzmir Depremi sırasında hasar alan kulenin saat kadranları üzerindeki son kat yıkılmış ve saat depremin oluş saati olan 02:04'te durmuştur. İki yıl içerisindeyse kule onarılmış ve saat tekrar çalışır vaziyete getirilmiştir.


İzmir ile bütünleşmiş olan gevreği, kumrusu ve boyozunu bo bol tatma fırsatımız oldu..

Boyoz: ben bu boyoza bayıldım çok lezzetli hatt aİstanbul'a bile aldım getirdim:)

İzmir'in simgelerinden faytonlar..

Vee karşınızda kumru neden bilmem ama normalde bakıldığında simit arası peynir domates ama oranın simidi bir başka lezzetli yemelere doyamadık:) Kumruyu İstanbul da ki gibi salamlı sucuklu bilirdik ama yanıldığımızı anladık asıl kumru bu şekildeymiş İzmirliler üstüne basa basa söylediler o kumru bizden değil dediler:)

Bir gezimiz son durağıyla böyle sonlandı. Yepyeni bir gezide buluşmak dileğiyle sevgiler...
Sizlere Dario Moreno ile başbaşa bırakıyorum.

1 yorum:

Blogcu Sultan dedi ki...

Ne güzel bir gezi olmuş. Üstelik öyle güzel anlatmissinki senin sayende bizde gezmiş kadar olduk. ;)

Blogger tarafından desteklenmektedir.