Hico Live Oil Zeytinyağı ile Sebze Çorbası


Hayırlı cumalar herkese,  Kelebek kadınlar etkinliğinde bizlere hediye edilen taa Urla lardan gelen  Hico live Oil zeytinyağını son 15 gündür kullanıyorum tadı damağımda hemen fikirlerimi yazmak istedim. Bildiğiniz üzere zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor ama sağlıklı bir yağın nasıl üretilmesi gerektiğine vurgu atılmıyor. Yediğimiz içtiğimiz yağların en hijyen koşıllarda üretilmesi gerekir ve en saf haliyle sofralarımıza gelmesi gerekir işte bu sebeple Hico Live Oil yağları bu konuda harika mesela derler ki zeytinyağın ilk tattığınızda ekşi elma, çiğ badem kokusu gibi kokusu olmalı ve boğazınızı yakmalı bu yağ tam da öyle.Özellikle şişe tasarımı harika o kadar özenle yapılmış ki zeytinyağını ilk başta kullanmaya kıyamıyorsunuz. Ben bu yağı direkt içtim içiyorum şunu söyleyeyim tadı harika:) Ben çok severek yaptığım sebze çorbasını bu zeytinyağı ile yaptım çok ta nefis oldu öyle ağır bir tat bırakmıyor yemeklere oldukça hafif ve lezzetli bir tadımı var. Biz çok sevdik..

Hico Live Oil bakın kendini nasıl anlatıyor..
Hiç bir rüya gibi doğdu. Bilinmezin ortasında, bir umut gibi parladı. Kocaman oldu, bizim oldu…
“Şimdi gelecek sana bahar yeniden;
bırak, bilme.
ne bil, ne bilme.
Gelsin hepsi yeniden
sen bilmeden, Hiç.”
`Ne ki Hiç?` - Oruç Aruoba
  Hayatı mısraların dediği gibi karşılamak gerek, tesadüflere kucak açarak ve onlardaki saklı mesajı okuyarak… 
Urla`ya ailecek yerleşme kararımız da işte böyle birçok tesadüfün eseridir. Yurtdışında geçen uzun yılların ana vatana dönüş yolu, bizi Urla`ya getirdi. Sorgulamadık. Geleni kabul ettik sevdik, benimsedik.
Peki neden zeytincilik? Slow Food Urla’nın düzenlediği bir zeytinyağı tadım eğitimi, ailemizi `kuşaklar boyu` etkileyecek bir serüvenin başlangıç noktası oldu. Evimizin bahçesindeki 30 zeytin ağacından nasıl en iyi yağı elde edebilirim kaygısıyla katıldığım eğitimden, 2000 dönüm bir arazi ve 60.000 zeytin ağacı ile çıkacağımızı kim bilebilirdi ki?! 
Zeytinyağını en iyi şekilde tanımak ve bilgilerimizi geliştirmek için her gün okuyor, araştırıyor ve eğitimlerimize devam ediyoruz; 
İtalya İmperia`da bulunan ve alanında dünyada en yetkin eğitim kurumlarından olan Ulusal Zeytinyağı Tadım Organizasyonu`nda  (Organizzazione Nazionale Assaggiatori Olio di Oliva – ONAOO) zeytinyağı tadım panelisti eğitiminden sonra şimdi  uluslararası düzeyde tadımcı sertifikası almak için İtalya’da devam eden eğitimlere halen devam ediyoruz. 
Zeytinyağının sırrını çözmek ve modern dünyadaki tüm yenilikleri yakından takip edip, bunu yerel bilgi birikimi ile harmanlayarak kaliteyi yakalamanın şartı olan ince ipuçlarını özenle uygulamak için tutku ile çalışıyoruz.   

Sebze Çorbasının tarifi şöyle;
1 adet Kereviz
1 adet havuç
1 adet kırmızı biber
4 adet ince pırasa
4 adet kereviz sapı yapraklarıyla birlikte
1 kase yoğurt
çeyrek limon suyu
tuz
1 yemek kaşığı silme un

Yapılışı;
Tüm malzemeleri küçük küpler halinde doğraYın ben havucu rendeledim size kalmış nasıl isterseniz öyle şekillendirin. Kereviz sapları hariç, 3 tahta kaşıkla Hico Live Oil zeytinyağında soteleyin sonra üzerine çıkacak kadar su koyun kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca altını kısın pişmeye bırakın sebzeler yumuşayınca bir kase yoğurdun içine limonu sıkın ve unu ilave edin iyice karıştırın sonra bir kepçe kaynayan sebzelerden alın ve yoğurdun içine katın ılındırın sonra komple çorbaya ilave edin terbiyesini yapın. En son kereviz saplarını ve yapraklarını küçük doğrayın içine katın tuzunu ilave edin, bir taşım kaynadıktan sonra kapatın. Çorbanız hazır afiyet olsun. 
Not: Üzerine mutlaka karabiber serperek için...

Ağzınızın tadı hiç bozulmasın sevgiler..

Zeytinyağına yakından bakmak ve Ege semalarında dolanmak için tıktık..

1 yorum:

Zencefil Tasarım Evi dedi ki...

şişesi çok şıkmış

Blogger tarafından desteklenmektedir.