Balkanlar’ın En Tarihi Şehri Saraybosna’da Gezilecek En İyi 8 Yer

Balkan turları ile gezilecek en tarihi şehirlerden biri olan Saraybosna, demokratik ülke olarak adlandırılan Bosna-Hersek’in başkentidir. Tarihi, muhteşem mimarisi, muhteşem ve konuksever Boşnaklarla dolu küçük ama canlı bir Balkan şehri olan bu güzel şehrin her köşesinde anlatılacak bir hikayesi, sokakları ve evleri yüzyıllar boyunca İslam'ı, Ortodoksluğu, Museviliği ve Katolikliği savunanların ev sahipliğini yapıyor.


Saraybosna'nın iklimi neredeyse kusursuz, dört mevsim ve aşırılıkları olmayan düzgün yayılmış yağışlar ile çocuklu aileler de dahil olmak üzere her yaştan turist için mükemmel bir tatil bölgesi. Turistlerin ilgisini çeken özellikleri arasında müzeler, doğal parklar, galeriler, opera, tiyatro, konserler, lezzetli yemekler her yerde ve sizi evinizde hissettirmek için tasarlanmış butik oteller bulunuyor. Ülkenin hafif kalp şekli nedeniyle ülkenin takma adı "Kalp Şekilli Topraklar" 'dır. Saraybosna, tarihi ve doğal peyzajının inanılmaz karışımı ile yavaş yavaş popüler bir yer haline geliyor. Hayat Reçeli ekibi olarak, vizesiz turlar arasında da popüler olan Balkanlar’ın en tarihi şehri Saraybosna'da gezilecek en iyi 8 yeri sizler için araştırdık:


1- Saraybosna Tüneli
Saraybosna Tüneli, Sırp güçleri tarafından kesildikten sonra Saraybosna kentini Bosna-Hersek'teki topraklarla bağlantılı hale getirmek için inşa edildi. Bir zamanlar gizli olan tünel, şehre getirilen yiyecek, savaş malzemeleri ve insani yardım ve zaman zaman insanları şehir dışına çıkarmak için kullanıldı. Tünel kazma küreklerin yardımıyla elle inşa edilmiş ve her işçiye yoğun çalışma karşılığında sigara verilmiştir. Müzede savaş, askeri teçhizat, bayraklar ve üniforma sergileniyor vesavaş hakkında daha fazla bilgiyi rehberlerden edinebilirsiniz.
2- Saraybosna Eski Ortodoks Kilisesi
Saraybosna'nın en eski ve en değerli kültürel ve tarihi anıtlarından biri olanEski Ortodoks Kilise, bölgedeki en eski dini yapılar arasındadır. İlk kez 1539 yılında bahsi geçen bu kilisenin daha da öncesinde var olan daha eski bir kilisenin temelleri üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Ortaçağda Sırbistan-Bizans tarzı bir stil ile karakterize edilmiş olan kilise, olağanüstü bir mimariye, anıtlara ve ahşaptan oluşan iç kısma ve sanatı hazineye sahip. Çan kulesi ise 1883 yılında eklendi ve kilise 1960'da yeniden yapılandırılarak şu anki görünümünü kazandı.
3- Saraybosna Katedrali
Saraybosna Katedrali, 1889'da inşa edilmiştir ve Bosna'daki en büyük katedral olma özelliğini taşıyor. Restoranlarla güzel bir meydanda ve Sebrinica hakkında bir müzede bulunuyor.
4- Gazi Hüsrev Bey Camii
1532'de Saraybosna'da ünlü bir Osmanlı mimarı Acem Esir Ali tarafından yaptırılmış olan cami, Bosna'nın en önemli İslami yapısı ve dünyanın en iyi Osmanlı mimarisi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.
5- Vijecnica (Belediye Sarayı)
Vijecnica, şehirlerin yerel yetkililerini ve idari personeli barındırmak için 1892-94'te inşa edilmiştir. Belediye Sarayı olarak da bilinen bu yer, II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru bir ulusal kütüphane haline getirildi, dünya uygarlıklarının bir sembolü olarak hizmet etti ve Saraybosna'daki Avusturya-Macaristan döneminden en büyük yapı olmaya devam etti.
6- Latin Köprüsü (Latinskaćuprija)
Latin Köprüsü, Ferdinand ve eşinin atıldığı yerdir ve bu nedenledir ki Gavrilo Princip ve bir dizi 5 teröristin I. Dünya Savaşı'nı burada başlattığı kaydedilmiştir. Sophia ve Franz'ın vurulma masalları, aralarında yaşanan toplumsal bölünmeler, Sophia'nın ayrı bir arabayla seyahat etmesi gerektiği, tren yolculukları gibi bu rivayete dair bolca hikaye okuyabilirsiniz.
7- Sarı Kale
Sarı Kale, askerler için inşa edilen bir kale ve Saraybosna'nın surların hemen içinde yer alıyordu. Saraybosna turunuzda güzel bir manzaraya şahitlik etmek isterseniz, mutlaka uğramanız gereken bir yer varsa, o da Sarı Kale’dir.
8- Avaz Kulesi
Marijin Dvor şehir merkezinde bulunan The Avaz Twist Tower, bir diğer adıyla Avaz Kulesi, 176 metrelik bir gökdelen. Bosna'nın en yüksek binası ve kentin ve çevreleyen dağların çarpıcı manzaralarını sunuyor.
Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.