Cağaloğlu Hamamı Deneyimim

Merhabalar geçtiğimiz cumartesi günü arkadaşlarımla Cağaloğlu hamamına gittik. Uuzun zamandır yapmayı istediğim bir şeydi ve yapılacaklar listemde duruyordu. Fırsatbufırsat ta güzel bir fırsat yakalayınca hemen aldım tabii arkadaşlarıma da haber verdim onlarda aldılar ve rezervasyonumuzu yaptırıp gittik..

300 yıllık hamam, tarih kokuyor buram buram edasıyla bizleri karşıladı.
Herkes için özel soyunma odaları mevcut, bu odalar anahtarlı olup içerisinde poşetinde peştamalinizi, dinlenme yatağınızı, ve genel ihtiyaçlarınızı konulmuş buluyorsunuz. 

Hamamın Tarihçesi;

Cağaloğlu Hamamı 1741 yılında, dönemin padişahı I.Mahmut’un Ayasofya Külliyesindeki kütüphanesine ve Aya Sofya Camiine gelir sağlamak için yaptırılmıştır. Hamamın planını Hassa Mimarı Süleyman Ağa çizmiş ve hamam, Abdullah Ağa tarafından inşa edilmiştir.
Cağaloğlu Hamamı’ndan önce aynı yerde Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın bir sarayı vardı. Bu yapı 1740 senesinde yandı ve arsasında Cağaloğlu Hamamı’nın yapımına başlandı.
1768 yılında Sultan III. Mustafa tarafından şehrin artan su ve odun ihtiyacı nedeniyle büyük hamam yapılmasının yasaklanmasından önce yapılan son büyük hamam olması nedeniyle tarihte ve günümüzde büyük önem taşımaktadır.
Cağaloğlu Hamamı İstanbul’un en büyük çifte hamamlarındandır. Yerebatan Sarnıcı yakınında bulunan eserin mimari yapısında, yapının soğukluk ve sıcaklık bölümlerinin düzenlenişinde, Barok üslubu klasik Osmanlı mimarisinde olmayan yenilikler göze çarpmaktadır.
Erkek bölümünde, büyük bir kubbeyle örtülü soyunmalıktan, küçük bir kubbe ve yedi tonozla örtülü soğukluğa geçilir.


Sıcaklık da sekiz mermer sutünu bağlayan kemerlere oturan büyük bir kubbe ile örtülüdür. Ortada büyük bir göbek taşı, köşelerde kubbeli halvet hücreleri bulunmaktadır. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümleri olan çifte hamamın, kadınlar çıkışı hamam sokağına, erkekler çıkışı caddeye bakar.
Cağaloğlu Hamamı’nın camekânını geniş bir kubbe örter. Camekanın çevresinde konsollar üzerine bina edilmiş soyunma odaları bulunur.
Hamamın orta yerinde; tek parçalık mermerden, geniş bir havuz vardır ve havuzun orta yerinde üç katlı enfes bir fıskiye yer almaktadır.
Hamamın ılıklığındaki dört mermer ayak üzerine oturtulmuş geniş kubbe ve yedi beşik kubbe, yapının çatısını oluşturmakta ve buradan hamamın hararesine geçilmektedir. Harare; işlemeli sekiz mermer sütun üzerine oturtulmuş geniş ve heybetiyle göz kamaştıran bir kubbeyle örtülüdür.
Üç yüz yıldır bütün ihtişamı ile ayakta duran Cağaloğlu Hamamı günümüzde halen restorasyon yapılmadan, gelen ziyaretçilerine sadece fiziksel değil, ruhsal bir tarihi deneyim yaşatıyor. Burada geçmiş yüzyılların kokusuyla zaman kavramı önemsizleşiyor.


Yanınızda hiç bir şey getirmenize gerek yok orada her şey veriyorlar. takunya giyip hamam yapmak kendimi Osmanlı da hissetmeme sebep oldu ve eskileri yaşamak çok keyif verdi. 25 dakika süren kese ve köpük masajı da beni benden aldı önce halvet bölümünde 20 dakika oturuyorsunuz burası bol buharlı bir yer gözeneklerinizin tamamen açılmasına sebep oluyor. Sonrasında sizi keseye alıyorlar iyice keselendikten sonra durulanıp köpük masajına geçiyorsunuz burada ayak altınızdan saçınıza kadar masaj yapıyorlar işte orada uyumak istiyorsunuz.


Hamam tasından su dökmek, kızlarla sohbet etmek ve 300 yıllık tarihi yaşamak inanın çok keyifliydi bir an düşünüyorsunuz geçmişte kimler geldi yıkandı hangi sultanlar su döktü diye, sizler de tarihi benim kadar seviyorsanız mutlaka burayı ziyaret edin derim. 

biz fısatı kişi başı 69 tl ye aldık bu şekilde gitmek daha ekonomik oldu mutlaka tercih edin.

Bol keyifli bir gün dilerim..

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.