Kuzguncuk...Selamlar sevgiler Kuzguncuk postunu ne zamandır yapmak istiyordum ama bir türlü vakit bulamadım. Bugün artık yazmaya karar verdim. Bu geziyi Mart ayı gibi yapmıştık. Şansımıza hava Çok güzeldi ve keyfini çıkarmıştık Kuzguncuk inanılmaz güzel bir yer Bence İstanbul'un en nadide semtlerinden bir tanesi herkesin mutlaka gidip görmesi gerekli bana göre. Buram buram medeniyet kokuyor ve tarihin izlerini sürebiliyorsunuz.

Şimdi hem resimleri hem de tarihi bilgileriyle Kuzguncuk sizlerle.. Biz gezerken çok keyif aldık. O köşkler, sokaklar, arnavut kaldırımlarıyla bir çok kültüre ev sahipliği yapmış bir yer Kuzguncuk.


Kuzguncuk İstanbul'un Anadolu yakasında Üsküdar ilçesinde yer alan bir semttir. Boğaziçi’nin Anadolu kıyısında, Üsküdar, Paşalimanı ile Beylerbeyi arasındaki yerleşme Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda oluşmuş, Boğaziçi’ne açılan bir vadi içinde gelişmiştir.

Kuzguncuk’un eski adının “Hrisokeramos” olduğu ve “Altın Kiremit” anlamına gelen bu adın yerleşmeye, II. İustinos(hd 565-578) tarafından yaptırılmış olan,çatısı altın yaldızlı kiremitlerle kaplı bir kiliseden geldiği yazılmaktadır. Kuzguncuk adının kökeniyle ilgili görüşlerden biri, eskiden “Kosinitza” adıyla anılan semtin, bu adının bozularak “Kuzguncuk” olduğu şeklindedir. Evliya Çelebiye göre ise bu ad, II. Mehmed (Fatih) zamanında (1451-1481)buraya yerleşmiş “Kuzgun Baba” adlı bir veliden kaynaklanmıştır.
İstanbul’un Asya kesimindeki ilk Musevi yerleşim bölgesi Kuzguncuk’tur. Musevilerin buraya geliş tarihleri bilinmemekle birlikte, 17. yüzyıl kaynaklarında Kuzguncuk’un bir Musevi köyü olarak anıldığı görülmektedir.


Kuzguncuk’un Avrupa Musevileri tarafından “Kutsal topraklara varmadan önceki son durak” olarak kabul edildiği ve herhangi bir nedenle vaat edilmiş topraklara gidemeyenlerin hiç değilse Kuzguncuk’a yerleşip orada ölmeyi ve gömülmeyi vasiyet ettikleri bilinir. Bu nedenle de, yerleşmede geniş bir Musevi mezarlığı olduğu 17. yüzyıldan itibaren sık sık vurgulanır. Bu tarihlerde Kuzguncuk’ta Museviler dışında Rumların da oturdukları bilinmektedir. Ermeniler ise,buraya 18. yüzyıldan itibaren yerleşmeye başlarlar ve 19. yüzyılda Kuzguncuk’ta oldukça büyük bir grup oluştururlar.
Daha çok gayrimüslim ağırlıklı bir yerleşme niteliği taşıyan Kuzguncuk, Müslüman Osmanlıların rağbet ettiği bir semt olmamıştır. Buna karşın hemen bitişiğindeki Öküz Limanı (Paşalimanı) kesimi, camii, çeşmesi, kayık iskelesi ve bahçeleriyle yalnız Türkler tarafından iskan edilmiştir. Yörenin adının, Rumeli yakasından getirilen öküzlerin Anadolu’ya götürülmek üzere Beşiktaş’tan kayıklarla buraya nakledilmesinden kaynaklandığı sanılmaktadır. Bir diğer ve daha eski ifade ise Boğaziçi'nin eski yunancadaki adı olan Bosphorosus (İnek Geçidi) adından gelmektedir.

Kuzguncuk-Üsküdar Rum Ortodoks kilisesi.Ekmek Teknesi dizisinde ki ev Nusret babanın fırını ve evi şimdilerde Zahir art Cafe olarak hizmet veriyor, harika bir kahvaltısı varmış yolunuz düşerse bir uğrayın derim. Bizim yemek yeme saatimize uymadığı için yiyemedik ancak içerisine girip resimledik.

Perihan Abla dizisi efsanedir ve bir çoğunuz bilir işte o ev ve sokak Kuzguncukta hatta evin sokağına Perihan Abla sokağı ismi verilmiş.

Kuzguncuk Güzellikleri


Nail Kitap evi o kadar güzel ki ister kitap alın ister merak ettiğini< bir kitabı orada okuyun harika köşeler var okumak için içeri girdiğinizde inanın huzur bulacaksınız. Sonradan kapısından fark ettim ki burası Perihan abla da ki Berber Raşit'in dükkanı :)
Kuzguncuk dik yamaçlara kurulmuş yüksek bayırlar çıktık burada ki evler çok şanslı çünkü inanılmaz güzel manzaraları var, bizlerde arkadaşlarımla doyasıya seyreyledik. tabii bol bol resim eşliğinde..


Kuzguncukta yaşayan insanlara sorduk en güzel nerede yenir bize iki isim verdiler biri Pita biri de Sitare cafe. Biz tercihimiz Sitare'den yaptık. Çok güzel pişi ve tulum peynirli salata yedim ben.. Kuzguncukta harika mekanlar var hepsi birbirinden güzel çok cici bir hafta sonu arkadaşınızla kahveye gelin derim.
                      Güzel bir gezi böyle sonlandı başka bir yerde buluşmak üzere sevgiyle kalın.                               

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.