>

18 Ağustos 2017

Mice Turları ile Selanik’te Yapılacak 7 Aktivite

Şirketinize özel bir tur organizasyonu ya da gezilerin olduğu toplantılar yapmak istiyorsanız size eğlenceli bir önerim var! Yunanistan’ın en büyük 2. şehri Selanik’te eğlenceli, unutulmaz bir Yunanistan turu yapmaya ne dersiniz? Selanik turunuza renk katacak eğlenceli aktiviteler ve gezilecek yerler listemizi mutlaka bir yere not edin çünkü mice turu ile ilgili öneriler ararken çok işinize yarayacak benden söylemesi! Kentin zengin, çok kültürlü geçmişi, gelişmiş imkânları ve rahat bir atmosferi olduğu için kusursuz bir organizasyon geçireceğinize emin olabilirsiniz. “Kuzeyin Gelini” lakaplı Selanik’te keyifli vakit geçirebileceğiniz aktivitelere birlikte göz atalım:

Aristoteles meydanı

Ano Poli’ye gidin
Ano Poli, Selanik'in 1917 yılındazarara uğramayan az sayıdaki bölgesinden biridir. Kentin en yüksek noktasında Agios Dimitrios'un kuzeyinde yer alıyor ve Bizans surlarına kadar uzanıyor. Daracık sokakları olan bölgeyi turlayabilir ve otantik bir deneyim yaşayabilirsiniz.Aynı zamanda Makedonya ve Balkan mimari geleneğinin ilginç örneklerinigörebilirsiniz. Ano Poli, yerel lezzetlerle tanışmanın ve kuş bakışı Selanik’in büyüleyici manzarasının tadını çıkarmanın harika bir yoludur.

Panagiachalkeon

Ladadika’da doyasıya eğlenin
Ladadika, Selanik'te gece hayatı der demez akla ilk gelen yer. Her gece sayısız yerli ve yabancı turisti veSelanik’te eğitim gören öğrencileri cezbediyor. Renkli neoklasik binaların dönüştürüldüğü gece kulübü, kafe, kafeteryaları, bar, geleneksel tavernalar ile 60’lı yıllarda gece dışarıda eğleniyormuş hissine kapılmamak elde değil. Bu bölgeye akşamüstü gelebilir ve önce alışveriş dükkanlarını gezebilirsiniz. Akşama doğru da şık bir restoranda yemek yedikten sonra gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Galerius

Selanik Arkeoloji Müzesi’ndeki eserleri inceleyin
Selanik Arkeoloji Müzesi, 1912 yılında kurulmuş ve Yunan mimar Patroklos Karantinos tarafından tasarlanan bir binada yer alıyor. Tarih öncesi yıllardan antik dönemlere kadar olan Makedon kültürünü temsil eden koleksiyonuna hayran kalacaksınız. Müzenin en dikkat çekici sergileri arasında Serapis, Harokrat heykeli, altın madalya ve Medusa kafaları bulunuyor.

Bizans Kültürü Müzesi’ni ziyaret edin
Bizans Kültür Müzesi, Yunanistan'ın en modern müzelerinden biri ve ilginç sergiler ve diğer etkinliklerle Bizans kültürüne dair her şeyi gözler önüne seriyor. Müzedeki objeler, Makedonya ve özellikle Bizans tarihi ve geleneğiyle yakından bağlantılı olan Selanik’in tarihini yansıtıyor. Müzede en çok ilgi gören parçalar, heykeller, mozaikler, duvar resimleri, sikkeler, seramik, el yazmaları vb. Hemen hemen her konunun tek tek ele alındığı müzedetoplamda 11 ayrı salon var.

Beyaz Kule Manzarası

Beyaz Kule’den Selanik’e kuş bakışı bakın
Selanik’in yaşayan sembolü olan Beyaz Kule, dünyaca ünlü ve zengin bir geçmişi var. Beyaz Kule 15. yüzyılda bir önceki Bizans tahkimatı yerine yaptırılmış ve daha sonra Osmanlılar tarafından yeniden inşa edilmiş. Zaman geçtikten sonra Beyaz Kule (White Tower), aynı zamanda hapishane (belli nedenlerden ötürü “Blood Tower – Kanlı Kule” olarak da anılıyor) olarak da kullanıldı. Beyaza boyandıktan sonra 1891 yılında “Beyaz Kule” adını aldı. Günümüzde kule halka açık ve ziyaretçilerine Selanik’in nefes kesen panoramik manzarasını sunuyor. Kulenin içinde Selanik ile ilgili çok ilginç bilgiler veren bir müze de bulacaksınız ve buna ek olarak da şirin bir hediyelik eşya dükkanı da var.

Stcyrilmethodius

Tarihi Selanik hamamlarına gidin
Selanik Türklerin yönetimindeyken kentte birçok hamam yapıldı. Halen daha büyük bir özenle korunan bu tarihi hamamlar, Selanik turunuzun unutulmazlarından olacak. En ünlüsü olan Yahudi Hamamı’nın tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Louloudadika bölgesinde yer alan Yahudi Hamamı,yakın zamana kadar hala kullanılıyordu. Selanik'teki bir diğer meşhur hamam olan Bey Hamamı, 1444 yılında inşa edilmiş ve Egnatia Caddesi’nde bulunuyor. Zengin ve gösterişli iç dizaynı, dış cephesi, birçok salon ve etkileyici tabloları ile Yunan topraklarında yapılmış en büyük hamam olma özelliğini taşıyor. 

St. Pavla Kilisesi

Teloglion Sanat Vakfı’nı görün
Nestoras ve Alice Teloglou, 1972'de Selanik Aristoteles Üniversitesi'nin kuzeyindeki modern bir binada yer alan sanat eserlerinin koleksiyonunu bağışladı ve Teloglion Sanat Vakfı'nı kurdu. Müze, 19. ve 20. yüzyılın önemli Yunan ve Avrupalı sanatçıların eserlerine, heykeller ve yağlıboya tablolar ve çizimlere, ayrıca 15.000'den fazla kitap içeren zengin bir kütüphaneye ev sahipliği yapıyor. Vakfın tek amacıysa ziyaretçileri sanatla tanıştırmak, Yunan kültür mirasını korumak ve incelemek ve çocukları özel interaktif eğitsel projelerle sanatla uğraşmaya teşvik etmek.

Keyifli eğlenceli turlar dileğimle..

Hiç yorum yok: