11 Adımda Göbek Yağlarından Nasıl Kurtulunur?

11 Adımda Göbek Yağlarından Nasıl Kurtulunur?
Herkes fit olmak, kilo vermek istiyor, özellikle de göbekte biriken yağlardan kurtulmak genç, yaşlı herkesin hayali. Zira göbeğimizde birkaç kilo yağla dolaşmak istemeyiz. Göbekli bir vücutla eteklerin, elbiselerin, şortların çok da şık görünmediği bir gerçek. Ama aslında göbek yağlarımızdan şikayetçi olmak, kurtulmaya çabalamak için çok daha önemli bir sebebimiz var. Göbekte biriken yağlar iç organlarımızı kaplıyor, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve diğer birçok ciddi rahatsızlıklar için risk oluşturuyor.

Ulusal Şeker Hastalıkları ve Sindirim ve Böbrek Bozuklukları Enstitüsü’ne göre obezitenin ve göbek yağının neden olabileceği rahatsızlıklar:
 1. Tip 2 Diyabet
 2. Kalp hastalığı ve inme
 3. Metabolik hastalıklar
 4. Bazı kanser türleri
 5. Uyku apnesi
 6. Kireçlenme
 7. Safrakesesi hastalıkları
 8. Karaciğer yağlanması
 9. Gebelik döneminde problemler
Göbek yağları neden ve nasıl artıyor?
Hazır gıdalar ağırlıklı beslenme, hareketsiz yaşam, aşırı yağlı, tuzlu, şekerli yemekler tüketmek, asitli, şekerli içecekler içmek vücudun yağ oranını artırıyor. Özellikle de göbekte yağ birikmesine, depolanmasına sebep oluyor. İşte göbek bölgesinin yağlanmasının temel sebepleri:
 • Taze ve doğal gıdalar yerine, hazır gıdalarla beslenmek,
 • Yoğun iş ve yaşam içinde ev yemekleri hazırlamaya vakit ayıramamak,
 • Stres, depresyon, sıkıntı gibi sorunların düzenli uyku ve yaşama olanak vermemesi,
 • Anne adayının hamilelikte sağlıksız beslenmesi,
 • Tüm gün bilgisayar başında oturmak, hareketsiz bir yaşam sürmek,
 • Hormonların dengesiz salgılanması göbek bölgesinde ekstra yağlanmaya sebep oluyor.
Göbek yağlarını eritmek için 11 yöntem
 1. Yağ yakıcı gıdalar tüketin!
Göbekte yağlar birikmesinin temel sebebi sağlıksız, hazır gıdalar tüketmek olduğuna göre, bu yağları eritmenin yolu da doğal beslenmeden geçiyor. Gerçek gıdalar, temiz besinler, yani insanların tarih boyunca yediği sebzeler, meyveler, tohumlar, temiz etler ve balıklar, baklagiller göbek bölgesinde yağ depolanmasını önler, var olan yağları da yakmaya yardım eder.
 1. Şekerden, sıvı kalorilerden ve tahıllardan uzak durun!
Şeker ve şekerli gıdalar tüm vücut sağlığı için çok tehlikelidir. Göbek yağlarını eritmek istiyorsanız kesinlikle şekerli besinlerden, şekerli sütler, meyve suları ve paketlenmiş şekerli tahıllardan yoksun bir beslenme sepeti hazırlayın.
 1. Sağlıklı bir beslenme programı oluşturun!
 • Yemeklerinizi yavaş yiyin.
 • Tabaklarınızı küçültün.
 • Tabağınızı fazla doldurmayın.
 • Televizyon ya da bilgisayar başında yemek yemeyin.
 • Kısa sürede şok diyetler değil, daha uzun süreye yayılmış hafif diyetler uygulayın.
 1. Aralıklı diyetler uygulayın!
Kısa süreli şom diyetler yerine, ara ara diyet programları uygulayın. Aynı diyet programını uzun süre uyguladığınızda metabolizma bu tür beslenmeye alışır, etki göstermeyebilir. Öğün aralıklarının ve sayısının değiştiği, beslenme programı içindeki besinlerin değiştirildiği diyet programları uygulayın. Elbette yine sağlıklı ve doğal besinler tercih edilmeli.
 1. HIIT (Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman) uygulayın!
 • Göbek yağlarınızı eritmek için vücudun her yerini çalıştıran ağırlık çalışmaları uygulayın. Yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz programıyla kısa sürede hedeflenen yağ yakılabilir.
 • Kardiyo aerobik egzersizler, stres hormonlarını artırır, çok fazla yorar, dolayısıyla da gereğinden fazla yemeye sebep olur.
 • Antrenmanlarınızı çeşitlendirin, yoğunluklarını azaltın, artırın.
 1. Stresi azaltın!
 • Stresli yaşam; kalp hastalıkları, diyabet, zihinsel, fiziksel ve bağışıklık sistemi hastalıkları riskini artırır.
 • Stres, kan şekeri dengesini bozar, iştahı artırır, tiroid bezini olumsuz etkiler.
 1. Yeterince uyuyun!
Yetersiz uyku, göbek bölgesinde yağ depolanmasının en önemli sebeplerinden birisidir. Göbek yağlarını eritmek için günde ortalama 7 saat uyumak ve böylece stres hormonunu azaltmak önem taşıyor.
 1. Düşük karbonhidratlı beslenin!
Beslenme sepetinizdeki karbonhidrat zengini besinleri azaltın ya da onlardan tamamen kurtulun. Karbonhidratlardan yoksun beslenen kişilerde vücut, enerji olarak yağları kullanır, yakar.
 1. Metabolizmanın hızını destekleyin!
Metabolizmanızın daha hızlı çalışması için kırmızı biber, Matcha yeşil çay, su yosunu gibi besinleri tüketin.
 1. Karın egzersizlerini ihmal etmeyin!
Göbek yağlarını eritmek için haftada 2-4 gün düzenli olarak karın egzersizleri yapın. Bu sayede yağlar erir, karın kasları güçlenir.
 1. Boş mideyle çalışın!
Egzersizlerden önce kesinlikle bir şey yiyip içmeyin. Boş mideyle egzersiz yaparsanız vücudunuzun insüline gösterdiği direnç artar, kalori alımınız düşer, egzersiz esnasında yağlar erir, kas değil, glikoz yakarsınız.

Kaynak: 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.